Käändbokarna

Käändbokarna
(Beaucamea recurvata, Nolina recurvata)




TUTVUSTUS

Käändbokarna on pärit Mehhikost, kus kasvab kõrbealadel. Taim kuulub noliinaliste sugukonda.

Käändbokarna on erilise kujuga taim ning köidab kindlasti tähelepanu. Taime tüvi on alt jämenenud. Lehed paiknevad salkudena tüve tipus. Tegemist on igihalja taimega. Tüvi meenutab pudelit ning alt paksenenud osa võib jätta mulje kui sibultaimest, seda eriti noorte taimede puhul. Sibultaimega aga tegu pole. Looduslikult kasvab taim kuni 9 meetri kõrguseks. Toatingimustes jääb kasv orienteeruvalt meetri piiridesse. Õitseb käändbokarna vanemas eas, kuid kodustes tingimustes üldjuhul mitte. Õied on taimel väikesed, valged õisikud.

Käändbokarna on leplik toataim, seda eriti siis, kui saab palju valgust ning kastmisreþiim on õige. Lisaks tuleb arvestada, et käändbokarna on väga aeglasekasvuline taim. Sobib hästi algajale toataimede kasvatajale.

Käändbokarnat ei tasu koju tuua kassiomanikel, kuna kassidele meeldib käändbokarna tüvel küüni teritada. See aga võib saada taimele saatuslikuks.




HOOLDAMINE

Suvekuudel võib taime õue viia, kuid pikemal vihmaperioodil tuleks taim varju tõsta, kuna liigniiskus võib taimele hukatuslikuks saada.

Kui taimel talvisel ajal kasvavad lehed on kitsad ja helerohelised, on põhjuseks liialt pime ja soe kasvukoht.




Valgus:

Käändbokarna vajab kasvamiseks valget kasvukohta. Taim kasvab hästi ka ereda päikese käes, mistõttu sobib hästi kasvama lõunapoolsele aknalauale.

Taim talub ka varjulisemat kasvukohta, kuid siis võivad taime lehed välja venida ja taim nõrgaks jääda.

Temperatuur ja õhuniiskus:

Käändbokarna vajab kasvamiseks 10-21 kraadist temperatuuri. Suvel soojem, talvel jahedam. Taim on tundlik külma suhtes, mistõttu ei tohiks temperatuur talvel alla 7 kraadi langeda.

Käändbokarna talub hästi kuiva õhku, kuid aeg-ajalt võib taime piserdada.




Kastmine:

Käändbokarna ei vaja tihedat kastmist. Enne järgmist kastmiskorda peab muld läbi kuivama. Taim talub suhteliselt hästi ka seda, kui ta paar nädalat kuivalt kastmata on. Kasta tuleks taime sooja veega. Pärast kastmist eemaldada potialuselt üleliigne kastmisvesi.

Soovitav on käändbokarnat kasta alt, et vältida tüve märjaks saamist.

Ülekastmine on tihtilugu peamiseks põhjuseks, miks käändbokarna välja sureb. Märgid, mis viitavad taime ülekastmisele: pehmenenud vars, lõdvaks muutunud lehed.

Väetamine:

Käändbokarnat tuleks väetada kasvuperioodil (kevadest sügiseni) 1-2 korda kuus. Kasutada kaktusetele mõeldud väetist. Väetise lahus peaks olema poole lahjem sellest, mis väetisepakendil ette nähtud on.

Talvel mitte väetada.




Paljundamine

Taime paljundatakse seemnetega või külgharude eraldamisega, kuid kodustes tingimustes on see keeruline või ebaõnnestub sootuks.

Ümberistutamine

Käändbokarna tuleks ümberistutada 2-3 aasta järel, varakevadel. Muld peaks olema õhku ja vett läbilaskev. Poest mulda ostes tuleks valida kaktustele mõeldud muld, millele võib lisada kruusa või jämedat liiva. Poti põhja panna drenaaþikiht, et vältida vee kogunemist poti põhja.

Pott valida eelmisest ainult veidike suurem.





Suur valik ehteid, kodukaupu, matkatarbeid, mänguasju, kristalle, taro kaarte, seinapilte jne.


Partnerlushoroskoop


Parima sõbra horoskoop


Karjäärihoroskoop


Kõrvarõngad: neitsi


Kaelakee: malahhiit (kett 65 cm)


Kõrvarõngad: ema ja tütar


Päikesepüüdja: taimed (4 tk)


Tass: part


Käevõru: päikesesüsteem (16-17 cm)


Taldrikud (22 cm) (4 tk)


Kaelakee: ema ja poeg


Kaelakee: obsidiaan

Related posts